Kawhi Leonard ve Norman Powell Clippers'ı Timberwolves'u geçti

Birumut

New member
MINNEAPOLIS —

Batı Konferansı'nın en iyi takımına karşı oynanan bu maçın önemi gizlenemezdi.

Minnesota Timberwolves bu sezon Clippers'ın basketbol dünyasında baş belası oldu; devasa boyutlarını ve savunma becerilerini ilk iki karşılaşmada Los Angeles'ı engellemek için kullandı, sonuncusu ise 21 sayılık bir yenilgiydi.

Ancak Pazar günü, Clippers'a Timberwolves'a karşı çıkma fırsatı sundu; LA bunu, Target Center'da Clippers'ın sahibi Steve Ballmer'ın da dahil olduğu gürültülü, tıklım tıkış bir salon önünde 89-88'lik gergin ve sıkı bir galibiyet sırasında başardı.

Clippers koçu Tyronn Lue, “Bunlar kazanmanız gereken zorlu maçlar” dedi. “Deplasmanda 89 sayı atmak, %38 (aslında %37.6) şut atmak ve çok iyi bir takıma karşı galibiyet almak, kulübünüz hakkında çok şey söylüyor.”

Kawhi Leonard göreve hazırdı ve Clippers'ın son beş sayısını atarak 32 sayıya ulaştı.

Takım arkadaşları James Harden ve Paul George'un şut oyunları iyi olmadığı için Leonard, Clippers'ın yıldızı olmak zorundaydı.

Sahadan 26 sayı 12'de oynayan Leonard, “Ben sadece aynı oyunu oynamaya çalışıyorum, sadece kendimi hedef almaya çalışıyorum, çünkü bu kahraman basketboluna dönüşebilir” dedi. “Özellikle bunun gibi iyi takımlara karşı topu hareket ettirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden ona güvenerek onu hareket ettirmeye devam ettim ve atışlar bana geldi ve ben de birkaç atış yaptım.”

NBA'de yılın altıncı adamı için en iyi adaylardan biri olan Norman Powell, üç sayı aralığından sekizde altısını alarak yedek kulübesinden 24 sayı alarak skora katkı sağladı. Daniel Theis 13 ribauntla iyiydi.

Harden (4 sayı, 10 asist) altı üçlük dahil 10 şutunun tamamını kaçırırken ve George (15 sayı) 16 şutun 11'ini kaçırırken, Powell'ın sayı boşluğunu doldurması gerekiyordu.

Powell, “Nasıl görünürse görünsün, sadece içeri girip enerji sağlamak istedim” dedi. “Agresif davranıyordum.”

Clippers'a karşı oynadığı son dört maçı kazanan Timberwolves, Batı'nın en iyi, NBA'in ise ikinci en iyi rekoruna sahip olan kendine güvenen bir grup olarak oyuna girdi.

Minnesota'nın 2,80'lik pivotu Rudy Gobert, 7-0 forvet Karl-Anthony Towns ve 6-9 forvet Jaden McDaniels'in ön hat büyüklüğü, Timberwolves'un savunmada bu kadar yüksek derecelendirilmesinin büyük bir nedeni.

Maç başına sadece 106,6 sayıya izin veriyorlar ki bu ligde bir ilk ve takımların sahadan sadece %44,5 şut atmasına izin veriyorlar ki bu da yine bir ilk.

Bu, Clippers'ın Batı'daki en iyi dördüncü rekora sahip bir takım olarak tırmanmak zorunda kaldığı dağdı.

2 metrelik pivot Ivica Zubac'ın, açıklanmayan bir hastalık nedeniyle son iki maçını kaçırdıktan sonra geri dönmesi, Clippers'a Minnesota ile mücadele edebilecek büyüklükte bir boyut kazandırdı.

Ancak Clippers, ilk iki top kaybı ve sonraki üç atışta kaçırılan şutların olduğu ilk yarıda 16 sayı gerileyince, bu önemli maçta kalabilmek için kendilerini toparlamak zorunda kaldılar.

Clippers ikinci çeyrekten maçın sonuna kadar muhteşem bir savunma sergiledi.

İlk çeyrekte çok fazla direnç göstermediler, Clippers şutlarının %50'sini Timberwolves'a bıraktı.

Ancak Clippers yolun geri kalanında boyun eğmedi ve Timberwolves'u ikincide %37,5, üçüncüde %31,8 ve Minnesota'nın sadece 20 sayı attığı çok önemli dördüncüde %36,4 şut oranıyla sınırladı.

Anthony Edwards Minnesota'ya 27 sayıyla liderlik etti.

“Savunmamızı değiştirdiğimizde ve yıldırım atmamak için normal kapsama alanımıza geri döndüğümüzde [double teaming] Karınca [Edwards]sanırım biz daha sağlamdık [on defense]dedi Lue.

“Dayanıklı kalma şeklimizi seviyorum. Savunma oynamaya devam etme şeklimizi sevdim,” diye ekledi Lue. “Bu eski tarz bir 1985 oyunuydu. Ama rekabet etmeye, savunmaya ve savunmaya devam etme şeklimizi sevdim. … Genel olarak savunma açısından eksiksiz oyunlarımızdan biriydi.”