Clippers, Trail Blazers'ı yenerek galibiyete ulaştı

Birumut

New member
PORTLAND, cevher.

Bu sezon Clippers'ın 25-5'lik skorla NBA'i ciddi bir şampiyonluk adayı olarak öne çıkarmasıyla bir gerginlik yaşandı.

Clippers son zamanlarda yolunu kaybetti ve ligdeki en kötü beşinci rekora sahip Portland Trail Blazers takımıyla karşılaşmadan önce son beş maçından dördünü kaybetti.

Bu, Çarşamba gecesi Moda Center'da aldıkları 116-103 galibiyette 27 sayı farkla önde olan ve beş ilk beş oyuncusunun da çift haneli sayılar elde ettiği Clippers için olumlu bir değişimin reçetesiydi.

Clippers koçu Ty Lue, “Zor bir dönemden geçiyoruz” dedi. “Ama kim olduğumuzu biliyoruz. Her oyunu kazanamayacaksın. Bunu anlıyoruz. Daha iyi oynayabileceğimizi anlıyoruz. Bunu anlıyoruz. Ama önce basketbolun her iki tarafında da uygulama yaparak başlayalım. Kimliğimizin ne olduğunu, kim olduğumuzu biliyoruz…”

Lus, savunma odaklı bir takım, fiziksel bir takım, hız ve alanla oynayan ve yuvarlanırken topu hareket ettiren bir takım olduklarını söyledi.

Lue, “Yani kesinlikle içimizde bu şeyler var” dedi. “Bunu gösterdik.”

Savunmaları Clippers'ın en büyük sorunlarından biri haline gelmişti. Son 15 maçta savunma sıralamasında (maç başına 117,2 sayı) NBA'de 27. sıraya gerilediler.

Ve eğer bunu Trail Blazers'a karşı destekleyeceklerse, Clippers bunu Terance Mann (sağ omuz gerginliği) ve altıncı adam Norman Powell (sol bacağın alt kısmında ezik) gibi iki önemli rol oyuncusu olmadan yapmak zorundaydı.

Yine de Clippers'ın yıldızları Paul George ve Kawhi Leonard harekete hazırdı.

George, 10'a 18 şutta 27 sayı, yedi ribaund, dört asist, iki top çalma ve bir blokla oynadı.

George, “Sadece enerjiyle oynadık ve savunduk” dedi. “Bu bizim için iyi bir tarifti.”

Üçüncü çeyrekte kendisine yapılan faul nedeniyle sol elinden sakatlanan Leonard, 16'ya 9 şutunda 24 sayı, 4 ribaund ve 4 top çalmayla oynadı. Sakatlığın ardından iki serbest atış yaptı, sonunda çeyreğin sonlarına doğru yedek kulübesinde oturdu ve bir daha geri dönmedi çünkü oyunun kontrolü Clippers'taydı.

James Harden 19 sayı ve 14 asistle double-double yaptı.

Hatta Harden, sosyal medyada viral olan maç sırasında eğlenceli bir an da yaşadı.

Clippers üçüncü çeyrekte 21 sayı farkla öndeyken, topu köşedeki Leonard'a üç sayılık atış için gönderdi. Harden daha sonra koridoru kesti ve köşedeki Leonard'a doğru yön değiştirdi; bu, defans oyuncularının yakın mesafeden şuta karşı çıkmak için yaptığı türden bir hamleydi.

Aradaki fark elbette Leonard ve Harden'ın takım arkadaşı olması.

Leonard şutu kaçırdı.

“Bu takıma biraz heyecan katmam lazım, ne demek istediğimi anlıyor musun?” Harden'ın söylediği şuydu: “Son birkaç haftanın bizim için zor olduğunu düşünüyorum. Her takımın peşimizde olduğunu düşünüyorum. Sanırım bu takım için enerji yaratmaya, bir hava yaratmaya çalışan sadece benim. Şut atsaydı daha iyi olurdu. Bize gülecek bir şeyler ver. Bize biraz heyecan ver.”

Clippers (43-25) Cuma gecesi burada yine aynı Trail Blazers'la karşılaşacak ve gelişmeye devam etmeyi umuyorlar.

Clippers, Batı Konferansı'nda dördüncü sırada yer alıyor ve play-off'larda karşılaşabilecekleri beşinci sırada yer alan Pelicans'ın sadece bir maç önünde yer alıyor.

Lue, “Savunma açısından kilitli kaldığımızı sanıyordum” dedi. “Ve Anfernee Simons'a karşı yaptığımız saldırıların gerçekten iyi olduğunu düşündüm. Rotasyonlarımızın gerçekten iyi olduğunu ve adamların birkaç şut attığını düşündüm. Bu adamlara kredi verin. Ama aynı zamanda fizikselliğimizi de beğendim. Yani eğer iyi bir takım olmak istiyorsak savunmada şapkamızı takmamız gerekecek ve bu gece gerçekten iyi olduğumuzu düşündüm…”