Warriors, cezaya rağmen Draymond Green’e bağlılığını sürdürüyor

Birumut

New member
NBA’in Phoenix Suns’ın pivotu Jusuf Nurkic’in suratına vurduğu için Draymond Green’i süresiz olarak uzaklaştırmasından bir gün sonra, Golden State Warriors hala forvete bağlı olduklarını söyledi.

Warriors genel menajeri Mike Dunleavy Jr., Perşembe gecesi Crypto.com Arena’da Clippers’a karşı oynanacak maç öncesinde UCLA’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Green’in cezasını çekerken büyük ölçüde takımda kalacağını söyledi.

Dunleavy, dört yıllık, 100 milyon dolarlık sözleşmenin ilk yılında olan Green için “Bu adamı bir yere atmıyoruz” dedi.

“Uzun zamandır burada, tonlarca pankart astı ve bu organizasyon için çok şey ifade ediyor. … Bu, bu durumu olumluya çevirmek ve daha iyiye gitmekle ilgili. Bence bu oluyor ve kendimizi gerçekten iyi hissediyoruz çünkü yine onun oyunu muhteşemdi. Onun müsait olmaması çok iyi değildi ve biz bunu daha iyi hale getirmek istiyoruz.”

Green, önceki gece Phoenix’te 119-116’lık yenilgi sırasında Nurkic’e yaptığı vuruş nedeniyle Flagrant 2 faulü ve oyundan atılmasının ardından Çarşamba günü cezalıydı. Hareketi açıklayan lig açıklamasına göre, cezada “Green’in tekrarlanan sportmenlik dışı davranışları dikkate alınacak” ve Green’in “oynamaya dönmeden önce belirli lig ve takım koşullarını karşılaması gerekecek.”

Dunleavy, Green’in dönüşü için herhangi bir takvim belirlenmediğini yineledi.

Green, Warriors ve NBA’in bu kararı vermek için birlikte çalışacağını söyleyen Dunleavy, “Doğru zaman geldiğinde geri dönecek” dedi.

NBA genel başkan yardımcısı ve basketbol operasyonları başkanı Joe Dumars, Perşembe günü ESPN’de yayınlanan bir programda Green’in süresiz uzaklaştırılmasının ardındaki mantığı şöyle açıkladı: “İlk Çekim.”

Dumars, “Belli düzeyde bir cezanın olacağını biliyorduk, ancak bunun odak noktası olmasını istemedik” dedi. “Odak noktasının ‘Draymond’a da nasıl yardım edebiliriz?’ üzerinde olmasını istedik. Ve biz de bunu yapmanın en iyi yolunun belirsiz olduğunu düşündük, böylece insanlar ‘Sayı kaç?’ sorusuna takılıp kalmasınlar. Çok mu düşük, çok mu yüksek?’

“Belirsiz demek, kendini haklı çıkarmak demektir. Seni en iyi halinde görmek istiyoruz. Ve bunu yapmanın en iyi yolu, kendinizi zihinsel ve duygusal olarak olmanız gereken yere geri döndürmektir. İşte bu şekilde belirsizliğe ulaştık.”

Dumars, şu anda NBA oyuncular birliğinin genel müdürü olan Green’in eski Warriors takım arkadaşı Andre Iguodala’nın, cezanın şartlarının belirlenmesine yardımcı olduğunu söyledi.

2016’dan 2019’a kadar Warriors’ta Green’le forma giyen Phoenix yıldızı Kevin Durant’a, eski takım arkadaşının Nurkic’e yaptığı faul ve Suns’ın Brooklyn Nets’e karşı 116-112’lik yenilgisinin ardından Çarşamba gecesi süresiz uzaklaştırma cezası soruldu.

Durant Salı günü yaşanan olayla ilgili olarak “Evet, bunu görmek çılgıncaydı” dedi. “Nurk’un iyi olmasına sevindim. Bunu daha önce basketbol sahasında, bir NBA maçında görmemiştim. Umarım Draymond ihtiyacı olan yardımı alır. Olay üstüne olay yaşandı. Draymond’u tanıyorum ve bu öyle değil; ben onun yanındayken ve lige geldiğimde o böyle değildi. Umarım ihtiyacı olan yardımı alır ve sahaya geri döner ve tüm bunları geride bırakır.”

Green’in bu sezon üçüncü ve genel klasmanda 18’inci atışı olan son atışı, Suns’a karşı üçüncü çeyreğin 8:23’ünde gerçekleşti. Warriors topu almaya çalışırken sırtı Nurkic’e dönüktü ve Bosnalı oyuncuyu durdurmaya çalışıyordu. Green hızla arkasını döndü ve sağ kolunu sallayarak Nurkic’in suratına vurdu ve onu yere düşürdü.

Maçtan sonra gazetecilere konuşan Green, olaydan dolayı özür diledi ve Nurkic ile temasa geçmek istemediğini söyledi.

Green, “Yapmayı planladığım şeyler için özür dileyecek biri değilim” dedi. “Ama Jusuf’tan özür diliyorum. Ona vurmak niyetinde olmasam da kollarımla çağrı yapıyorum. Bir çağrı satmaya düşmem. Ben bir flopper değilim. Aramayı satıyordum çünkü kalçamı tutup çekiyordu. Ben de geri döndüm. Ve ne yazık ki ona vurdum.

“Bu yüzden Jusuf’tan özür dilerim çünkü ona vurmak istemedim.”

Green, 14 Kasım’da Minnesota Timberwolves’un pivotu Rudy Gobert’i saha içi kavgada boğulmaya zorladıktan sonra bu sezonun başında beş maç ceza almıştı. Nurkic, tartışmalı Warriors’la yaşadığı karşılaşmayla ilgili bir soruyu yanıtlarken bu olaya atıfta bulundu. Salı günkü maçtan sonra oyuncu.

“Ona sevindim [did] Nurkic gazetecilere “Beni boğmaya çalışmayın” dedi. “Ama aynı zamanda bunun basketbolla hiçbir ilgisi yoktu dostum. Ben orada basketbol oynamaya çalışıyorum, biliyorsun, sallanıyorlar. … Umarım hayatında ne yaşadıysa daha iyiye gider.”

Warriors antrenörü Steve Kerr, Salı gecesi olayla ilgili özel olarak sorulduğunda yorum yapmadı ancak Green’in dengesini kaybetme eğiliminde olduğunu öne sürdü.

“Draymond’a ihtiyacımız var. Bunu biliyor” dedi Kerr. “Onunla konuştuk. Dengesini korumanın ve takım arkadaşlarının yanında olmanın bir yolunu bulması gerekiyor.”

Eski NBA yıldızı ve mevcut analist Charles Barkley, Çarşamba günü Gayle King’le birlikte ev sahipliği yaptığı CNN programı “King Charles”ta uzaklaştırma kararına ağırlık verdi.

Barkley, “Belirsiz olmasına şaşırdım” dedi. “Bunun çok büyük bir rakam olacağını düşünmüştüm çünkü beş maç cezalıydı. Belirsizlik beni – dürüst olmak gerekirse bunun gerçekten ne anlama geldiğini bile bilmiyorum. Ama bana öyle geliyor ki onu bir tür danışmanlıktan geçirecekler.”

King, Green’in Nurkic’e vurma niyetinde olmadığını düşündüğünü belirtmeye çalıştığında Barkley araya girdi: “Ona tokat atmadı, yumruk attı.”

Barkley daha sonra “Dinleyin, herkes Draymond’u sever” diye ekledi. “Fakat bir noktada aptalca şeyler yapmaya devam edersen, onun iyi bir adam olduğunu söylemeye devam edemeyiz.”