Russell Westbrook’un Clippers’taki ilk maçı kısmen uygun, kısmen çılgıncaydı

Birumut

New member
Clippers bu hafta Russell Westbrook ile sözleşme imzaladığında, teknik direktör Tyronn Lue, dokuz kez All-Star olmuş ve gelecekteki Onur Listesi’nden mucizeler beklemediğini söyledi. Clippers, Lue, “Russ’un Russ olmasını istiyor” dedi.

Cuma günü ilk maçlarında elde ettikleri buydu, Sacramento’ya karşı 17 sayı, 14 asist, yedi top kaybı performansı. Ya da ortaya çıktığı gibi, sıkıntılı zamanlar.

Clippers’ın Kings’e 176-175’lik iki kat fazla mesai kaybıyla eğlenceli ama korkunç bir şekilde kaybetmesinden sonraki soru, Russ’ın Russ olup olmayacağı değildi. Clippers kim olmak istiyor?

Şampiyonlukları gerçeğe dönüşme şansına sahip olmayı umdukları için, Cuma günü topu 25 kez çeviren ve NBA tarihindeki en yüksek ikinci maçta ortak olan ve toplamda sadece bir arada geride kalan takım olamazlar. 13 Aralık 1983’te Detroit’in Denver karşısında 186-184 üçlü uzatma galibiyeti. Clippers Cuma günkü maça, maç başına izin verilen NBA sayılarında 111.1 ile dördüncü sırada girdi. Dördüncü çeyreğe 18 saniye kala Malik Monk üç sayılık atış yaptığında Kings 111 sayı buldu.

Cuma günü Clippers’ın en büyük sorunu, Westbrook’u son takas tarihinde büyük ölçüde yeniden düzenlenen ve Lakers’ın onu Utah’a takas etmesi ve Jazz’ın onun kontratını satın almasından sonra Westbrook’la sözleşme imzaladıklarında tekrar karışan bir kadroya sığdırmak değildi. Üç sayılık mesafeden 26 takım rekoru da dahil olmak üzere şutlarının %60,2’sini yaparken sayı için bir franchise rekoru kırdıklarından gol atmak sorun olmadı.

Topa hakim olamadıkları ve stop atamadıkları için kaybettiler ve bu onları ilgilendirmeli. Rakipleri son beş maçta %52.8 şut çekiyor. Westbrook, Cuma günkü gol çılgınlığı hakkında “Bu çılgınca,” dedi. “Daha önce bu kadar çok puana sahip bir oyunun parçası olup olmadığımı bilmiyorum. All-Star tatilinden yeni çıktı sanırım.”

Her yıl yapılan All-Star maçından çok da uzak olmayan bir skorla.

Lue, “Böyle hızlı bir takıma karşı basketbolu tersine çeviremez ve onlara canlı top turnikeleri, smaçlar, üçlükler veremezsiniz,” dedi. “Yani bununla daha iyi olmalıyız.”

39 dakika 27 saniye oynayan Westbrook, Crypto.com Arena’da ikinci uzatmanın bitimine 1:49 kala yaptığı faulle ve Clippers’ın 175-169 önde olmasıyla iyi anlar yaşadı ve seyircilerden ayakta alkışlandı. Lakers’ın soyunma odasında kıyafetlerini asarken bu sezon o mutlu sesleri pek duymamıştı.

Westbrook, “Bu bir lütuf, sadece binadaki heyecan,” dedi. “Taraftarların coşkusu ve sadece benim için değil, tüm takım için sahip oldukları destek harikaydı ve umarım sezon boyunca bunu devam ettirebiliriz ve ben de üzerime düşeni yapacağım. Fırsat verildiğinde elimden geldiğince sıkı oynuyorum.”

Clippers, onu uzun süredir bulamadıkları bir oyun kurucu olarak görüyor, Paul George ve Kawhi Leonard’ın tamamlayıcısı ve bir üçgenin üçüncü tarafı değil, çünkü LeBron James ve Anthony Davis’in yanında Lakers’ta olması gerekiyordu. Yeni ekibiyle üzerine düşeni yapmak, “sadece sahadayken ve benden ne istenirse etkili olmanın yollarını bulmaya çalışmak” anlamına geliyordu. “Eleme, yuvarlama, taşıma, ne olursa olsun. Kesme. Sadece oyunu etkilemek için farklı şeyler yapmaya çalışıyorum. Başkaları için oyunlar yapabilmek için IQ’mu kullanmak.”

Saha golü denemelerinden (13) daha fazla asisti (14) vardı, bu yüzden işin bu kısmı işe yaradı.

George, Westbrook’un ilk çıkışındaki uyumu hakkında, “Hayal ettiğim şeyle ilgili,” dedi. “Russ’un bu takımın bir parçası olmasını kafaya takmamın nedeni, getirebileceği şeydi ve bu akşam bunun flaşlarını gördük.”

Ve defansif eksiklikleri parıldadı ama orada neredeyse yalnız değildi. Lue, “Onun harika olduğunu düşündüm,” dedi. “Hala hücumu öğreniyorum, hala adamların basketbolu nerelerde sevdiğini ve oyunları yönetmeyi ve bunun gibi şeyleri öğreniyorum, ama gerçekten iyi bir iş çıkardığını düşündüm.”

Lue, Westbrook’u dördüncü çeyreğin sonlarında ve ilk uzatmada oyunda tuttuğunu çünkü Kings’in iyi top baskısı uyguladığını ve “baskı onu rahatsız etmiyor” dedi. Lue ayrıca Westbrook’un “kariyerinde pek çok maç çıkardığını” söyledi, bu Westbrook’un son sezonlarının analizinden çok bir hüsnükuruntu gibi geldi. Lue, Westbrook’un gelişi nedeniyle yedek kulübesine alınan ve sadece 17:32’de oynayan Terance Mann’a daha fazla oyun süresi vermesi gerektiğini kabul etti.

Clippers, Pazar günü Batı Konferansı lideri Denver’ı ve Salı günü evinde Minnesota’yı ziyaret ederek başlayacakları son 20 maçına kaldı. Westbrook, Cuma günkü maçın filmini izlemeyi ve hazırlanmak için ödevini yapmayı planladığını söyledi. “Oyunu onlar için daha kolay hale getirmeye nasıl yardımcı olabilirim, böylece o kadar çok çalışmak zorunda kalmazlar,” dedi, “ve biliyorsun, oraya gideceğiz.”

Russ, hem iyi hem de kötü yönlerden Russ olacak. Clippers’ın her zaman hayal ettikleri şampiyonlar olup olmayacağı daha az kesin.