Russell Westbrook, Clippers’a neden daha iyi uyuyor?

Birumut

New member
Liseyi Lawndale’de ve üniversiteyi Westwood’da geçiren oyuncu, Cumartesi gecesi Güney Kaliforniya’ya dönüş uçağına binmeden önce bir Dodgers şapkası taktı.

Russell Westbrook’un tarihi Los Angeles ile iç içe geçmiş durumda. Bu, Çarşamba günü, 34 yaşındaki oyun kurucunun Clippers ve Lakers arasında son zamanlardaki en önemli maçlardan birinin merkezinde yer almasıyla devam edecek.

Her rakip, Batı Konferansı puan durumu olan karmakarışık bir bataklığa saplanmışken ve her biri umutsuzca NBA’in ön eleme turnuvasından kaçınmaya çalışırken – yedi maçlık bir ilk tur serisinden daha zayıf hata marjıyla – Westbrook, Clippers’ın şampiyonu olacak. Lakers’ın onu Şubat’taki son takas tarihinde dağıtmasından bu yana ilk kez eski takımıyla karşı karşıya gelirken oyun kurucuya başlıyor.

Westbrook, birlikteliği bir buçuk yıl içinde kötü giden takımla yeniden bir araya gelmesinin ardından yapılacak incelemeyi anlıyor, ancak bunun oyuna yaklaşımını değiştirmeyeceğini söyledi.

Westbrook, “Ama toplu olarak bizim için önemli bir maç, muhtemelen onlar için de önemli bir maç olacak, bu yüzden gitmeye hazır olduğumuzdan emin olmak için genel olarak büyük bir maç olacak,” dedi. “Benim işim, soyunma odasında kilitli ve rekabete hazır olduğumuzdan emin olmak.”

Lakers, 2021-22 sezonundan önce Westbrook’u almak için diğer takaslardan döndü ve eski MVP’nin LeBron James ve Anthony Davis ile oynadığı teorik uyuma inandı.

Westbrook tanıtım amaçlı basın toplantısında, “Sezon uzadıkça, bunu çözeceğiz,” dedi. “İnişler olacak, düşüşler olacak”

130 maçlık görev süresi, ikincisinden öncekinden daha fazlasını üretti. Bu uyum hızla hantal hale geldi, gelişmek için topa ihtiyacı olan bir oyuncu, diğer iki yüksek hacimli oyuncu olan James ve Davis ile birlikte oynamaya çalıştı. Yedek kulübesine bir hareket yardımcı oldu, ancak yalnızca sık sık köşede durduğu rahatsız edici esnemelerden sonra.

Yüksek maaşı, Lakers’ın kadro yükseltme seçeneklerini sınırladı. Gazetecilerle çatıştı. Kaçırılan her şut ve defansif kumar, diğer 2021 takas paketlerini seçmek veya onu almak için anlaşmaya dahil olan 2020 unvan kadrolarından rol oyuncularına tutunmak yerine izlenen yolu hatırlattı.

Şubat ayında James, NBA’in tüm zamanların en skorer ismi olarak Kareem Abdul-Jabbar’ı geride bıraktığında – James’in Kyrie Irving’i takas etme çabalarını alenen desteklemesinden sadece birkaç gün sonra, Westbrook’un dahil edilmesi halinde mali açıdan işe yarayacak bir anlaşmadan sadece birkaç gün sonra – kazanan Westbrook oldu. yardım Westbrook, NBA tarihindeki yeri ile gurur duyuyor, ancak o anki rolü hakkında yorum yapmadan arenadan ayrıldı.

Şubat ayında kontratını satın alan Utah’a takas edilen Westbrook, Clippers’a katıldı ve aranmanın kendisi için ne kadar önemli olduğunu ifade etti. Takımın yıldızları, eski Oklahoma City takım arkadaşı Westbrook’u bu sezonun başlarında Lakers’la mücadele ederken kararlı bir şekilde savunan Paul George ve Kawhi Leonard, koç Tyronn Lue ve ön büro üyelerine katılarak onun eklenmesi için baskı yaptı.

New Orleans teknik direktörü Willie Green, “Russ, nereye giderse gitsin, çevresinde ne olursa olsun bunu anlıyor, bunu birkaç yıldır yapabiliyor,” dedi. “Özellikle bu takım, görünüşe göre iyi uyum sağlıyor ve oyuncular onu kucaklıyor.”

Clippers, ortaklıklarına eşit derecede dikkatli ve iyimser bir şekilde yaklaştı. Altı hafta sonra, organizasyondaki pek çok kişi, özel olarak veya kamuoyuna, beklenenden daha iyi gittiğini ifade etti ve oyun kurucuyu, sahada önceden var olan sorunlara kusurlu bir çözüm olsa da, soyunma odasında popüler bir eklenti olarak nitelendirdi.

Pivot Ivica Zubac, 6 Mart’ta “Dürüst olmak gerekirse, düşündüğümden çok daha iyi ve şimdiye kadar oldukça iyi uyum sağlıyor,” dedi. “Aynı zamanda harika bir lider. Çok sesli, ihtiyacımız olan bir şey.”

Clippers oyun kurucusu Russell Westbrook, Minnesota Timberwolves’a hızlı hücum sırasında topu yukarı kaldırdı.

(Marcio Jose Sanchez / Associated Press)

Kamuya açık bir şekilde yorum yapmasına izin verilmediği için adının açıklanmaması koşuluyla konuşan bir NBA takım yetenek avcısı, James ve Davis ile çatışan oyun tarzları nedeniyle Westbrook’tan Lakers’ın en iyi üçüncü oyuncusu olmasını istemenin adil olmadığına inanıyordu.

“Russ’tan 3 ve D’li bir adam olmasını istemek, Wilt’ten istemek gibidir. [Chamberlain] oyun kurucu olmak,” diyen scout, Clippers ile “aynı şehir, daha düşük beklentiler, daha az baskı” olduğunu da sözlerine ekledi. Katma değerlidir.”

Westbrook bu sezon iki sayılık atışlarının %46’sını ve üç sayılık atışlarının %29’unu Laker olarak, %54 ve %32’sini Clipper olarak yaptı. Bir Clipper olarak daha az ribaund alırken, asist, top çalma, blok, top kaybı ve faul ortalamaları neredeyse hiç değişmiyor.

Yine de nasıl puan aldığı önemli ölçüde değişti. Hızlı kırılmalar, bir Clipper olarak Westbrook’un puanlarının yaklaşık beşte birini oluşturdu ve bir Laker olarak oranını neredeyse iki katına çıkardı. Ayrıca bir Laker olarak top kaybından iki kat daha fazla gol atıyor, bu da Clippers’ın Westbrook için hedeflerinden birinin, genellikle top kayıplarını puan kazanmanın başka bir yolunu zorlamayan yavaş, yaşlanan bir kadro vererek karşılandığının bir göstergesi.

Bir başkası da öyle. Westbrook, ligdeki en gururlu yıldızlardan biri, ancak gelişiyle birlikte Clippers koçları, onun alçakgönüllülüğünü takdir ettiler. Şut saatinin erken saatlerinde yukarı kaldıran jumperlardan kaçınmasını istediler ve rakipler kasıtlı olarak sarktığında bile fark edilir şekilde disiplinli kaldı. Lakers, Westbrook’tan çok az başarı elde ederek ekranları kurmasını istediğinde – Synergy’ye göre, Lakers’la geçirdiği bir buçuk sezon boyunca 11 kez pick-and-roll durumlarında rol aldı – bunu şimdiden 18 maçta sekiz kez yaptı. Clippers’la.

Lue, “Buna kandı,” dedi.

Maç sonrası röportajlarının tonu bile değişti. Westbrook kayıpların sorumluluğunu üstlendi; Mart ayında bir grup muhabire “Sizden hoşlanıyorum çocuklar” dedi.

Westbrook, “Harikaydı dostum,” dedi. “Erkekleri biraz anlayabildim, kendim olmama ve onlara yardım etmeme ve bunu yapmanın yollarını bulmama izin verdim. Açıkçası kadromuz birçok kez değişti ve çocuklar, belli ki [George] dışarıda olmak biraz değişti, ama çoğunlukla, adamım, şimdiye kadar harikaydı ve bunun için minnettarım ve minnettarım.

Clippers koçu Tyronn Lue oyun kurucu Russell Westbrook kenar çizgisine doğru giderken onu selamlıyor.

Los Angeles Clippers guardı Russell Westbrook (0), 3 Mart 2023 Cuma, Sacramento, Kaliforniya’da takımın Sacramento Kings’e karşı oynadığı maçın ilk çeyreğinde teknik direktör Tyron Lue ile konuşuyor. (AP Fotoğrafı/José Luis Villegas)

(José Luis Villegas / Associated Press)

Meydana gelmeyen bir potansiyel sorun, Ocak ayı başlarında nominal oyun kurucu olarak başlangıç kadrosuna katılan kanat Terance Mann’ın ikinci birime taşınmasıyla ortaya çıktı. Mann, Westbrook’un gelişine şubatta ani bir başlangıç olarak sert tepki vermiş olabilir. Bunun yerine, Westbrook’un “bir sonraki oyunun acımasız zihniyetinin en iyi oyununuz olduğuna” odaklanarak ona “büyük zaman” yardım ettiğini söyledi. Ve bunu ondan takdir ediyorum.

Westbrook, George ve Leonard’ın hayatlarının yanı sıra dördüncü çeyreği kolaylaştırmak için imzalandı. Birlikte 28 dördüncü çeyrek dakikasında, bu üçlü 26.0’lık devasa bir net reyting üretti – 85.5’ten vazgeçerken 100 pozisyonda 111.5 sayı attı.

Westbrook, Clippers’ı bazı maçlarda yaptığı şutlarla kurtardı, bazılarında ise mağlubiyet oldu. Clippers, Westbrook sahadayken, yarı saha hücumunda 100 pozisyon başına 7,5 sayı daha az kazanıyor ve bu yüzden kapanış dizilişinde garantili bir yeri yok. Lue, zaman zaman Westbrook yerine Mann veya Eric Gordon’u zor zamanlarda içeride tuttu. Westbrook’un kenardan izlemeyi nasıl kaldıracağı, imzaladığı sırada, takım ile yeni oyun kurucusu arasındaki ilişkinin önemli bir stres testi olarak görülüyordu.

Lue, 11 Mart’ta Westbrook’un bir maçın son 15 dakikasında oynamamasının ardından, “Onu dördüncü çeyrekte görüyorsunuz, ayakta, tezahürat yapıyor, sürekli T-Mann ile konuşuyor, gördüğü şeyler, benimle konuşuyor,” dedi. New York’a karşı kazanmak. “Ve bu yüzden buna ihtiyacımız var.”

Ön elemeyi önlemek için Westbrook’un sunabileceği her şeye ihtiyaçları olacak. Hiçbir yerde Lakers’a karşı Çarşambadan daha önemli değil.