LeBron James'in All-Star uzun ömürlülüğü mü? Genç NBA yıldızları dikkat çekiyor

Birumut

New member
INDIANAPOLİS —

Cuma sabahı, gri gökyüzü açılıp Indianapolis şehir merkezini ıslak karla dövmeden önce, NBA komiseri Adam Silver, NBA'in bir sonraki büyük yıldızı Victor Wembanyama ile birlikte sahneye çıktı.

Lig, bir NBA maçını sesli komutla bir Marvel filmine dönüştürebilen bir yapay zeka uygulaması olan NB-AI'yi tanıtırken ikili bir skeç provası yaptı.

NBA'in yıllık teknoloji zirvesinden viral olan klip, gerçek anlamda pratik bir kullanımı olmasa bile tıklamalar için iyi olan gelecekten gelen bir tür yenilikti.

Teknoloji zirvesinin ilerleyen saatlerinde, günün son oturumunda oyuncular ve tıp uzmanlarından oluşan bir panel, teknoloji ile koruyucu tıbbi bakım arasındaki ilişkiyi tartıştı.

Bir bakıma hafta sonunun hikayesi.

Pazar günü LeBron James, NBA rekoru olan 20. All-Star maçına çıkacak. Maçtan önceki haftada, yaz aylarındaki potansiyel serbest oyunculuğu hakkındaki söylentiler, yalnızca James'in NBA'in en tanınmış yıldızı olması nedeniyle değil, tonlarca konuşmaya da yol açtı. Önemliydi çünkü hâlâ ligin en iyi oyuncularından biri.

James, Stephen Curry ve Kevin Durant, Cuma günü Yükselen Yıldızlar turnuvasında oynayan nesil için oyuncu primlerini uzatacağı kesin olan tıbbi gelişmeler için toplam 44 All-Star görünümü ve avatarlarıyla Batı takımında oynayacak.

“Basketbolun tamamen oyuna neler verebileceğinizle ilgili olduğunu düşünüyorum. Miami Heat çaylağı Jaime Jaquez Jr., “İşiniz bittiğinde artık ayakkabıları asmanın zamanı geldi” dedi. “Bunun benim için ne zaman olacağını bilmiyorum ama görüyorsunuz Steph, LeBron ve KD, bu adamların maçta gösterecekleri çok şey var ve bunu her gece gösteriyorlar. Kariyerlerinin bu son aşamasında bile hepsi oyunlarının zirvesinde. Bunu görmek inanılmaz ve ilham verici.”

James, 20. All-Star haftasonunda tek başına duruyor. Yükselen Yıldızlar katılımcılarından yedisi, Utah Jazz çaylağı Keyonte George da dahil olmak üzere James'in NBA'deki ilk çıkışından sonra doğdu.

“Bu delilik. Onunla ilk oynadığımızda koçumuzdan daha yaşlı olduğuna dair bir istatistik vardı,” dedi George Cuma sabahı gülerek. “… Lige gelen gençlerin hepsi Bron'un kim olduğunu biliyor. Bana göre o, basketbola dokunan en iyi kişi.”

George, bir profesyonel olarak öncelikli hedefinin uzun bir kariyer olduğunu söyledi.

“Lig'e girmenin ana hedefi, 'Ligde nasıl mümkün olduğu kadar uzun süre kalabilirim?' Oyununuzla iyi bir takım arkadaşı olmak. Oyunun adı uzun ömürlülük” dedi. “…Sürekli potaya gitmeme, şut atma becerisi, noktalarına gitme, onları seçme, iyi bir tempoyla oynama yeteneğinin olduğunu düşünüyorum. Bunun uzun ömürlülüğe ve vücudunuza yardımcı olduğunu düşünüyorum. Sonra iş beceriye geliyor.”

Birçok oyuncu, sosyal medyada James'in offseason'da çalıştığına dair gördükleri kliplerin, profesyonelleştikçe kendilerine takılıp kaldığını ve onlarca yıllık kariyer ihtimalinden bahsetti.

Dallas Mavericks'in pivotu Dereck Lively II, “Ortalıkta her zaman ne kadar para harcadığına, vücuduna ne kadar zaman harcadığına dair klipler, küçük tweetler var” dedi. “Bunu düşünmeli ve odaklanmalısınız. 20 yaşındayım. Ve 20. All-Star maçına çıkıyor. Yaşadığım sürenin neredeyse tamamında basketbol oynadım. Kariyeri boyunca nasıl bu kadar tutarlı olabildiğini görünce, bundan bir şeyler öğrenebilmeniz ve ondan bir şeyler alabilmeniz gerekiyor.”

Pazar günkü All-Star Maçı hazırlıklarında James'in rekoru hafife alındı.

Salı günü All-Star arası öncesindeki son maçında “All-Star olmayı hafife almıyorum” dedi. “Ve hala bu seriyi temsil edebileceğim gerçeği. Bir tanesi ailem ki en önemlisi. Formanın arkasında aile adımın yazılı olması benim için çok önemli.

“Ve sonra iş takdire, övgülere ve bu tür şeylere gelince, son yirmi yılı aşkın süredir benimle aynı fikirde olan hayranlar. Ne zaman bir başarıya ulaşsam, bu onlar için de çok şey ifade ediyor. Bunu onlar için yapmaya çalışıyorum çünkü onlar bu yolculukta o kadar uzun süredir birlikteler ki, bunu hala yapabiliyor olmam ve bu seviyede yapabilmem çok güzel.”

Eğer bir son varsa, bu açıkça görülmüyor.

“LeBron'la ilgili olarak bence o o. Charlotte Hornets'ın çaylak oyuncusu Brandon Miller, “Onun oynadığımız oyuna göre farklı bir zihniyete sahip olduğunu düşünüyorum” dedi. “…Devam edebiliyorsan devam et diyorum. Onu 20. All-Star sezonunda görmeyi ve hâlâ en iyi performansı sergileyebilmeyi ve en iyi olmayı başarmayı harika bir şey olarak görüyorum.”

James, kariyerine hazırlanma sürecine genç yaşta nasıl başladığından ve esneme hareketlerine öncelik verdiğinden sık sık bahsediyordu. Cuma günü ilgi odağı olan Wembanyama da aynı yaklaşımı benimsedi ve sağlıklı yaşam rutinine öncelikli uyku programı gibi şeyler ekledi.

Lakers forveti Christian Wood, 15 Aralık 2023'teki maçın ilk yarısında Spurs'un pivotu Victor Wembanyama'ya (1) karşı potaya doğru ilerliyor.

(Eric Gay / Associated Press)

James'in üretimine eşit olmak NBA'in genç yıldızları için bir kilit değil. Bu en iyi ihtimalle ciddi bir ihtimal dışılıktır. Peki dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü buna uyuyor mu? NBA oyuncularının ve onların kişisel ve takım sağlık profesyonellerinin kullanabileceği teknoloji ve verilerle, bir şans var.

Wembanyama uzun kariyerler hakkında “Bilgi, vücut, tedavi ve bunun gibi şeyler açısından her şey nasıl da iyiye gidiyor, sanırım bunlardan daha fazlasını göreceğiz” dedi. “Vücuduma iyi bakmak, uzun vadede bile en önemli düşüncelerimden biri oldu. Ancak sağlığın nasıl olacağını ancak gelecek gösterecek. Elbette vücuduma nasıl davrandığım konusunda pişmanlık duymamaya çalışıyorum.