Ivica Zubac, Clippers'ın artan başarısında büyük rol oynuyor

Birumut

New member
Yarım düzine medya üyesi Pazartesi gecesi geç saatlerde Ivica Zubac'ın dolabının etrafında toplandı ve sıra dışı uzun boylu bir kişi de bu gruba katılarak telefonunun kamerasını Clippers merkezine doğrulttu.

Hızla ayrılmadan önce gülümseyen Zubac'ın yedeği Daniel Theis'ti. Şaka, Zubac'ın Clippers'a katıldığından bu yana sekizinci ve altıncı sezonunda olduğu kadar ilgi odağı olmadığı gerçeğini gizledi.

Zubac'ın, Phoenix'in Crypto.com Arena'daki 138-111'lik mağlubiyetinde attığı dokuz şutun sekizini attığı 19 sayı ve sekiz ribaund, Lakers'a karşı mağlubiyet sırasında 19 ribauntla 22 sayı ve 22 sayı elde ettikten bir gece sonra geldi. En uzun süre kadroda kalan Clipper Zubac, gelecekteki dört Hall of Fame takım arkadaşının hakim olduğu soyunma odasında odak noktası değil, kariyerinin en yüksek %65,6'lık şutunun arkasında, ribaundlarda kariyerinin en iyilerini belirleyecek veya eşleştirecek ortalamalar var (9,7), Asistleri (1.3) ve blokları (1.4) ve oyun kurucu James Harden ile gelişen ikili-roll kimyası sayesinde Zubac, Clippers'ın 23-13'lük ilk başlangıcında daha yüksek faturalı herkes kadar merkezi bir konuma geldi.

Zubac, “Her zaman kendime güvendim” dedi, “ama şu anda yüksek bir seviyede.”

Takımın 26 yaşındaki oyuncuya olan güveni de aynı şekilde. Suns, üçüncü çeyreğin ortasında tüm kanatlardan oluşan bir diziliş lehine pivot Jusuf Nurkic'i uzaklaştırdığında, teknik direktör Tyronn Lue sonraki altı dakika boyunca Zubac'ı oyunda tuttu. Clippers, Suns küçüldüğünde 11 sayı öndeydi ve çeyreğin son saniyelerinde Zubac yedek kulübesine gittiğinde hala 11 öndeydi.

Clippers forveti Paul George (ortada), Pazartesi günü ilk yarıda Phoenix'ten Josh Okogie (solda) ile Jusuf Nurkic arasında ribaund aldı.

(Allen J. Schaben / Haberler)

Lue ve Frank Vogel'in ilk uyum sağlayacak kişinin kim olacağını görmek için bekledikleri bir an, tavuğa koçluk yapmak gibi geldi. Geçmişte bu, Lue'nun geleneksel savunma görevine nadiren sahip olan Zubac'ı devre dışı bırakması için bir işaret olmuş olsa da Lue, uzun adamlarıyla oynamanın avantajları olduğunu söyledi.

Lue, “Potanın etrafında onun zor olduğunu düşündük” dedi. “Ona hava atabilirsiniz, hücum ribaundlarını atabiliriz ve ben de onu yerde tutmanın savunma açısından daha iyi olacağını düşündüm. Ve hücumda da, eğer o ikili atış yapıyorsa ve onlar da yer değiştiriyorsa, Zu'yu atabiliriz ve aynı zamanda camın üzerine de çıkabiliriz. Ve böylece bizim için işe yaradı.

Phoenix'in üç süperstarının da oynamasına rağmen, Kevin Durant, Devin Booker ve Bradley Beal, Paul George'un 25 sayı ve 7 ribaundluk performansıyla Clippers'ın ilk beş oyuncusunun çift haneli sayı atmasını telafi etmeye yetmedi. Kawhi Leonard 17 sayı attı. Harden 19 sayı, 10 asist ve 7 ribauntla oynadı ve Terance Mann da sezona kötü başlayan şut performansından ribaundunu sürdürerek son 18 üç sayılık atışının 10'unu yaptı.

Lakers'ın 16 top kaybına ve Clippers'ın bu sezondaki en kötü şut performansına yol açmasından bir gece sonra Suns, Clippers'ın %62 saha içi şutunu, %51'i üç sayılık atışlar olmak üzere, 29 şutun 15'ini atmasını izledi. Dördüncü çeyrekteki 15-0'lık seri tüm endişeyi ortadan kaldırdı ve her iki koçun da maçın bitimine dört dakika kala yedek kulübelerini boşaltmasına yol açtı.

Bir yıl önce Clippers, yedek merkezde geçici önlemler kullandıktan sonra merkeze derinlik ekleme önceliğiyle Şubat ayındaki son takas tarihinden önceki son haftalara girdi. Bu sezon, Leonard ve George'un beş sezonluk dönemindeki en güçlü pozisyona sahipler. Zubac, lig genelinde en az 20 maça çıkan 67 pivot arasında, potaya 1,8 metre mesafeden savunduğu şutlarda izin verilen şut yüzdesinde sekizinci sırada yer alıyor.

Phoenix Suns'ın forveti Kevin Durant, Pazartesi günü ilk yarıda Clippers guardı James Harden'ı geçti.

Phoenix Suns'ın forveti Kevin Durant, Pazartesi günü ilk yarıda Clippers guardı James Harden'ı geçti.

(Allen J. Schaben / Haberler)

Mason Plumlee'nin MCL'de yaşadığı yırtık nedeniyle oluşan boşluğu doldurmak için Kasım ayında imza atan Theis, o kadar iyi oynadı ki Plumlee – kontrat yılında olmasına rağmen – takımın Aralık ayı sonundaki üst üste dokuzuncu galibiyetinin ardından antrenör kadrosuna başvurarak kendisinin bu konuda başarılı olduğunu söyledi. Dönüşe yakın bir zamanda takımın yerleşik ritmini bozmamak için Theis oynamaya devam etmeleri gerekiyor.

Plumlee Haberler'a şunları söyledi: “'Hey, kendimi iyi hissediyorum, geri dönmeyi sabırsızlıkla bekliyorum ama aynı zamanda her şeyin ne kadar iyi gittiğinin de farkındayım'' dedim.” o zamandan beri iki oyunda yer aldı. “… Çaylak yılımda oynarken diğer taraftaydım ve benden büyük oyuncum şöyle diyordu: 'Hey, o başlangıç grubunda, iyi oynuyorlar, bırak yansın' ve bu bana moral verdi. geri dönmesi için ona biraz daha zaman var. Ben her iki tarafta da bulundum.

“Değerinizi biliyorsanız, DNP alma konusunda bilinçli değilim demektir. Vücudumu düzeltmem ve her şey için bana daha fazla zaman verdi.

Clippers, Zubac'ın güven artırıcı sezonuyla övgüyü hak ettiğine inanıyor ve Harden'ın etkisinin de göz ardı edilmesi imkansız.

Kasım ayında Clippers'a takas yoluyla katıldığından bu yana Harden, diğerlerinin yanı sıra Zubac'ı da her atıştan sonra pick-and-roll'larda yaklaşık 15 dakikalık ekstra çalışma için kenara çekti. Harden'ın Zubac ekranlarını tek bir bakışla çağırması veya kaydırması alışılmadık bir durum değil. Zubac, Harden'ın pası sonrasında yapılan denemelerde %58 şut atıyor.

Harden ve yedek guard Russell Westbrook “her zaman seni arıyorlar ve bir nevi eski usul oynuyorlar, sanki büyüklerini ödüllendirecekler, onlara zar atacaklar, derinden vuracaklar, Zubac, “Onlara smaç vuruyorum ve böyle adamlarla oynamayı seviyorum” dedi. “Gerçekten onu takdir ederim. Üzerinde çalışıyoruz. Neredeyse her atıştan sonra bu iki kişilik oyun üzerinde çalışıyoruz. Bizim için değerliydi.”