Clippers'tan Tyronn Lue, Kawhi Leonard'ın bu sezon oynamasını bekliyor

Birumut

New member
Clippers koçu Tyronn Lue, Kawhi Leonard'ın sağ dizindeki iltihaplanma nedeniyle önümüzdeki sezonu kaçırma ihtimalini görmüyor ancak takımın All-Star forvetinin ne zaman bir maçta oynayacağına dair “bir takvimi” yok.

Clippers sezonu çarşamba gecesi Phoenix Suns'a karşı yeni arenaları Intuit Dome'da açıyor ve ardından ertesi hafta sonu Denver ve Golden State'de arka arkaya maçlar oynayacak. Leonard dizini güçlendirdiği için bu maçların hiçbirinde oynamayacak.

Dizindeki sakatlıklar nedeniyle Lue'ya Leonard'ın tüm sezon boyunca kaçırılma ihtimalinin ne olduğu soruldu.

Clippers, Perşembe gecesi son hazırlık maçında Sacramento Kings'i 113-91 mağlup etmeden önce Lue, “Ben bu şansı görmüyorum ama ben de doktor değilim” dedi. “Fakat ben bu şansı görmüyorum.”

Lue, planın Leonard'ın sağlığına kavuşması ve dizi doğru tepki verdiğinde onunla oynaması olduğunu söyledi.

Lue, “İlk günden itibaren söylediğimiz gibi, biraz zaman alacak” dedi. “İlerleme kaydedecek. Bütün doğru şeyleri yapıyor. Çok çalışıyor ve iyi görünüyor. Yani herhangi bir zaman çizelgesi ya da buna benzer bir şey yok. 1. Günden bu yana hiçbir şey değişmedi. Hala onu almaya çalıştığımız yere ulaştırmak için çalışıyoruz. Ve böylece, %100 olana ve gidebilene kadar ve onun farklı bir şey yapması konusunda hiçbir endişemiz kalmayana kadar, o zaman bulunduğumuz yolu takip etmeye devam etmeliyiz.”

Leonard'ın bir maçta oynayabilmesi için dizinin %100 sağlıklı olması gerekip gerekmediği sorulduğunda Lue, “Evet” dedi.

Clippers, 1 Ekim'de Hawaii'de antrenman kampına başladı ve eve döndüğünden beri Inglewood'da antrenman yapıyor ancak Leonard takımla antrenman yapmadı.

Lue'ya Leonard'ın ne zaman takım arkadaşlarıyla sahada antrenman yapabileceği soruldu.

Lue, “Kendisini iyi hissediyor” dedi. “İlerliyor. Doğru yöne gidiyor, doğru şeyleri yapıyor. Yani yakında sahaya çıkacak ama henüz değil.”

35 yaşındaki Leonard, geçen sezonun son sekiz maçını kaçırdı ve dizinden dolayı Dallas Mavericks'e karşı ilk tur play-off serisinin sadece iki maçında forma giydi. Temmuz ayındaki Olimpiyatlar öncesi ABD Basketbol antrenmanından dizinden dolayı sezona hazırlanmak amacıyla eve gönderilmişti.

ABD takımının asistanı Lue, Leonard'ın kadrodan çıkarılmadan önce iyi durumda olduğunu söyledi.

Lue, “Kendisini iyi hissetti, iyi görünüyordu” dedi. “Şişlik inmişti. Her şey doğru yönde gidiyordu. Yani o noktaya gelmek için çok çalıştı ve bir kez oynamaya başladığınızda ne olacağını asla bilemezsiniz. Ama ileriye gitmek için doğru konumda olduğunu düşündük. Bu bir başarısızlıktı. Bu talihsiz bir durumdu.”

Lue, Leonard'ın Las Vegas'tan eve gönderilmesinin ardından bir aksilik yaşamadığını savundu.

Lue, “Hiçbir aksaklık yok, sadece hedefe doğru çalışıyoruz” dedi. “Dediğim gibi iyi görünüyor. Ona ihtiyacımız olan yere ulaşmak için çok çalışıyor ve herhangi bir aksilik olmadı, hayır.”

Üç yıllık 152,4 milyon dolarlık uzatmasının ilk yılında olan Leonard, 2019'da Clippers'la serbest oyuncu olarak sözleşme imzaladığından beri sakatlıklarla uğraşıyordu.

Leonard, 2021-22 sezonunda forma giyemeyeceği sağ dizindeki ön çapraz bağda kısmi bir yırtık, 2023 play-off'larında menisküs yırtığı ve şimdi de iki sezon boyunca oyun süresini etkileyen diz iltihabı yaşadı.

Clippers'a katıldığından beri 410 normal sezon maçının sadece 229'unda forma giydi. Ancak geçen sezon oynadığı 68 maç, 2016-17'den bu yana en fazla oynadığı maçtı.

Lue, “Çocuklar rekabet edeceğimizi, sıkı oynayacağımızı, Kawhi dönene kadar kazanacağımızı anlıyor” dedi. “O geri dönene kadar bunu tutacağız ve bu adamların zihniyeti bu. Kawhi sahada olmayı ne kadar istese de ve oraya ulaşmak için ne kadar sıkı çalışıyorsa, o geri dönene kadar biz de burada duracağız.”