Clippers'tan Norman Powell, büyük ya da küçük rolü kabul etmeyi öğreniyor

Birumut

New member
Norman Powell, mayıs ayında İtalya'nın Amalfi Sahili'ni gezerek, meydanlarda ve özel teknelerde kendi fotoğraflarını yayınlayarak 30. yaş gününü kutladı.

Clipper guardının Temmuz ayında Yunanistan'daki büyük turu devam ederken, bu gezi onun tatilden çok mesleğiyle ilgiliydi.

Atina dışında ünlü kulüp Olympiacos'un kendi sahasında antrenman yaptı.

Powell ve Clippers'ın en yakın çalıştığı asistanı Shaun Fein, Girit adasında antrenman yapmak için küçük bir spor salonu buldu. Birkaç yerel çocuk kenardan izledi ve daha sonra imza aldı.

Planlar sekteye uğradığında bir sonraki durak Mikonos'taydı: O gün için ayırttıkları kapalı kort artık müsait değildi ve benzer seçenekler kısa sürede azalmıştı. Powell arkadaşlarına, buzlu içeceklere ve Ege Denizi'ne kefaletle gidebilirdi. Bunun yerine, NBA'in kaynak açısından en zengin organizasyonlarından birinin çalışanları sonraki 45 dakikayı adanın futbol stadyumunun bitişiğindeki açık hava sahasında top hakimiyeti ve güneş altında pas verme üzerinde çalışarak geçirdiler.

Fein, “Ağ yok, jant pasla kaplı” dedi. “En iyi durum değildi ama işe yaramasını sağladık.”

Powell bundan bir kariyer yaptı. Draft sınıfında 46. sıradan adının anıldığını duyana kadar süren 1,80 boyundaki guard, hiçbir zaman geride bırakılmamaya yemin ederek dokuz NBA sezonu geçirdi; Mykonos'taki seans, doğu San Diego'daki çocukluğunun bir uzantısıydı. Michael Jordan ve Kobe Bryant'ın VHS kasetlerinde gördüğü hareketleri bir içki dükkanının arkasına gizlenmiş gösterişsiz bir beton parçası üzerinde taklit etti.

Powell'a göre “Understand The Grind” önkolda bir dövme, onun yaşam tarzı giyim markası, ciddi bir yaşam biçimi. Powell, birkaç sezondur Powell'ın kişisel koçluğunu yapan eski NBA asistanı AJ Diggs'in yanı sıra zihinsel performans koçu David Nurse'e de düzenli olarak danışıyor.

Bu çalışma, Powell'ın Toronto Raptors'ta oynadığı 2019'da şampiyonluğu ve iki yıl sonra da 90 milyon dolarlık bir sözleşmeyle gelen istikrarı sağladı.

San Diegolu Norman Powell, 2019'da Raptors'la NBA şampiyonluğunu kazandıktan sonra mezun olduğu Lincoln Lisesi'nde hayranlarıyla buluşmadan önce Larry O'Brien Kupasını elinde tutuyor.

(Nelvin C. Cepeda / San Diego Union-Tribune)

Ancak bu her zaman gönül rahatlığı getirmiyordu.

“Her zaman sezon sonunda çıtayı yüksek bir noktaya koyduğumu hissettim; her yıl rolümde ve kariyerimin gitmesini istediğim şeritte büyümek için daha fazla fırsatım olacağını hissediyorum. Kendimi bir oyuncu olarak nasıl görüyorum” dedi Powell. “Ancak bu her zaman takımın nereye gittiğiyle veya takımın nasıl oluşturulduğuyla örtüşmüyor.

“Kendimi geriye bakarken, başımı duvara vururken, olmam gerektiğini hissettiğim yerde ya da olabileceğim yerde ya da olduğumu bildiğim yerde olmadığım için üzülürken, kendimle savaşırken ya da olan bitene karşı savaşırken buldum. durum şu ve onu değiştirmeye çalışıyoruz.”

Bu sezon dışında kendisini, bakış açısını ve bakış açısını değiştirmeye karar verdi.

“Dört Anlaşma”, “Şimdinin Gücü” ve “Engel Yoldur” kitaplarında mevcut kalmasına yardımcı olan kitaplar buldu. “The Daily Stoic”i okurken kendi felsefesini tamamlayan, onu özeleştiriye daha açık hale getiren ve anın duygusundan kopabilen bir felsefe buldu. Hemşire ve Diggs'le yaptığı görüşmeler sayesinde kafasındaki boşluğu değerlendirdi.

Bunların hepsinde Powell yeni normunu buldu: Powell, “kontrol edemediğim şeylerin” kabulüne ve kontrol edebildiğim şeyleri kontrol etmeye “daha fazla tolerans” dedi.

Kötü atış geceleri onu “bu konuyu kafama sokmaya ve 'Ben bundan daha iyiyim' diyerek kendimi duvara çarpmaya yöneltiyordu” diyen Powell, “kendime aşırı baskı ve stres uyguluyordu. Ve bu yıl, tamam, bunu analiz edebiliyorum, bunun hakkında konuşabiliyorum ve ne hissediyorsam onu hissedebiliyorum ama günün sonunda her şey bitti.”

Powell artık kendisini daha az duygusal olarak tanımlıyor ve şunu ekliyor: “Hataları bir kenara bırakmak ve bağımsız bir bakış açısıyla öğrenmek sanırım bu bana gerçekten dengede, dengeli ve şu anda kalmamda yardımcı oldu.”

Hakemlerin görüşmemesi onu hâlâ heyecanlandırıyor. Ancak Fein bir zamanlar bu tür anların üç pozisyona kadar sürdüğünü ve Powell'ın dikkatini dağıttığını görürken, şimdi bunların bir mesafeden geçtiğini görüyor. Cuma günü, Powell'ın Memphis'e karşı dördüncü çeyrekte faul çalınmasının ardından verdiği inandırıcı olmayan tepki, top yarı sahayı geçtiğinde kaybolmuştu; Powell, topa üç sayılık bir sayı atarak aniden gerginleşen oyuna bir tampon daha ekledi.

Daha kararlı bir Powell, daha üretken bir şutör guard olarak kendini gösterdi ve Clippers'ın sezon başlangıcına göre daha zorlu bir şampiyonluk yarışmacısına dönüşmesine yardımcı oldu.

Her sezona yavaş başlayan şutlarıyla tanınan Powell, Ekim ayında hemen yakaladığı başarıyı Ocak ayına da taşıdı. Pazartesi günü Miami'ye karşı kazanılan ve Clippers'ı 20-12'ye çıkaran galibiyette, şutlarının %55,4'ünü üçlük çizgisinin içinden attı (kariyer ortalaması %52,5) ve bunun %44,9'u da bunun ötesindeydi; bu oran %39'luk kariyer ortalamasının çok üzerindeydi. derin.

Clippers guardı Norman Powell (sağda), smaç girişimi sırasında Nuggets guardı Reggie Jackson'ın üzerine çıkıyor.

Clippers guardı Norman Powell (sağda), geçen ay oynanan bir maçta Nuggets guardı Reggie Jackson tarafından savunulurken potaya atak yapıyor.

(Ryan Sun / Associated Press)

Kullanım oranı 2019'dan bu yana en düşük seviyede olmasına rağmen fırsatlarını değerlendirdi: Aralık ayında Powell'ın dokunuş başına ortalama 0,534 puanı, 301 oyuncu arasında maç başına en az 20 dokunuş ortalamasına sahip beşinci sırada yer alıyor.

Powell henüz başlamamış olmasına rağmen, Kawhi Leonard ve Paul George “debriyaj” senaryolarında daha fazla dakika oynayan tek takım arkadaşlarıydı; maçın son beş dakikasındaki beş sayı, koç Tyronn Lue'nun kendine olan güveninin bir işaretiydi ve Clippers, 37 debriyaj dakikasında rakiplerine 26 sayı fark atarak takım rekorunu kırdı.

Lue, “Onun getirdiği şeyleri seviyorum” dedi.

Powell'ın güçlü başlangıcına yalnızca kendi içinde değil, Clippers'ın planlarında da bulduğu netlik yardımcı oldu. Her ne kadar yaz aylarında Clippers'ın James Harden karşılığında Philadelphia'ya ne takas edebileceğine dair dedikodular kaçınılmaz olsa da, kendisi tüm sezon dışında yedek kulübesinde olmayan bir rol için hazırlandı. Bu, sezonun ilk gününde ilk beş oyuncusu ve ilk kez All-Star olmayı hedeflediğini ancak ikisi de olamayacağını belirttiği 2022 ile tezat oluşturuyordu. Ayrıca geçen sezon Leonard ya da George'un aldığı sakatlıklar Powell'ın işini değiştirdiğinde, bazen kısa sürede, rahat bulmaya başladığı altıncı adam rolünden sonra burada ya da orada bir gece için başlangıç oyuncusu haline geldiğinde büyük bir darbe hissetti. Oyun planında yardımcı bir karakterden, gol kralı sorumluluklarına sahip bir karaktere geçiş.

Powell, zihinsel yaklaşımına olan artan ilgisinin, yalnızca geçen sezon değil, kariyeri boyunca taşıdığı duygulara bir tepki olduğunu söyledi. Ligin önde gelen isimleriyle aynı galakside olduğuna her zaman güven duyacak ancak Clippers'ın güneşi ve ayı olmadığı geceler, onun yöntemlerini veya beklentilerini sorgulamasına neden olmuyor.

“Kawhi, PG ve Russ'ın övgülerini ve övgülerini istiyorum [Westbrook]Powell, “James ve onların kariyerleri boyunca birikimleri var, kendimi o oyuncu olarak görüyorum” dedi. “Bu tür bir çalışma yapıyorum ve kariyerimdeki büyük atılımlarda, bu iş yükünün üstesinden gelebildiğimi, her gece oynadıkları, kararlar veren ve takımın odak noktası olan adam olduklarını gösterdiğimi hissediyorum.”

Ancak Powell daha sonra şunları ekledi: “Bu yıl takımın yapılanma şekli ve yaptığımız hamleler nedeniyle bir adım geri atıyorum ve rolümün istediğim gibi olmayacağına üzülmüyorum. olmak, nerede olmak istediğim veya kendimi nasıl gördüğüm ve takımın nasıl kurulduğunu, takımın ne aradığını ve kazanmak için ne yapmamız gerektiğini kabul etmek.

Clippers guardı Norman Powell, Lakers forveti LeBron James'in turnikesini engellemeye çalışıyor.

Clippers guardı Norman Powell, bu sezon bir maçta Lakers forveti LeBron James'in turnikesini engellemeye çalışıyor.

(Wally Skalij / Haberler)

“Benim her şeyim kazanmak ve takımın iyiliği için kendini feda etmekle ilgili. Ben hep böyleydim.”

Parçaların gelecekteki dört Onur Listesi üyesinden oluşan bir kadroda çalışmasını sağlamak için, her Clipper'ın, en yüksek faturalandırılanlar da dahil olmak üzere, nereye sığacaklarını yeniden değerlendirmesi gerekiyordu. Russell Westbrook sonunda başlangıç işini kaybetti ve savunmadaki çok yönlülüğü nedeniyle bu görev Terance Mann'a gitti. Powell ve Fein, değişen rolü hakkındaki konuşmalarında Harden'ın ikili mücadele tehdidinin savunmaları nasıl etkileyeceğine odaklandılar. Powell'ın savunmayı top sürme ve atakla yavaş yavaş inceleme şansı daha az olacaktı. 1,80 boyundaki guard muhtemelen artık boyalı alanda yaşayamayacak ve 6-10 kanat açıklığını ve altıncı hissini faul yapmak için temas oluşturmak için kullanmayacak.

Geçen sezon şutlarının %24'ü potanın 3 feet yakınına geldi; bu sezon bu pay yarı yarıya azaldı. Geçen sezon 100 pozisyon başına 8,7 serbest atış kullandı; bu sezon 4.5.

Topla oynamak, yakalayıp şut atmak veya üç sayı çizgisinde Powell'a yaklaşan defans oyuncularını geçmek için daha fazla fırsat olacaktı. Antrenörler ayrıca kapanışlara karşı sürüşün Powell'ın başka bir gücüne katkıda bulunduğuna inanıyor.

Powell, değişen rolün kaçınılmazlığını kabul ederek, topla oynama ve ya yakalayıp şut atma ya da üç sayı çizgisinde kapanan savunma oyuncularını geçme konusunda daha fazla fırsata hazırlandı; koçlar bunu bir güç olarak görüyor.

Fein, “Bunun bu yıl ona daha temiz bir görünüm elde etmesine yardımcı olacağını düşünüyorum ve bu nedenle bu yıl %45-47 üçlük şut atacağını düşünüyorum” dedi. “O, 'Evet, haklısın' dedi. Sanırım bunu kabul etti ve bu şekilde doğru yönde ilerledi.”

Fein'in öngörüsü ileri görüşlüydü. Powell'ın yaklaşık %45'iyle birlikte Üç sayılık atışlarda, yakala-şut üçlüklerinin %47'sini attı.

Lise ve üniversite takımlarının en iyi oyuncusu olan ve NBA'de rol oyuncusu haline gelen Lue, Powell'ın kendine olan inancı ile gecelik rolü arasındaki uçurumla empati kurabilir. Koç büyük hedefleri olan oyuncular istiyor. Ancak Clippers'ın serinin ilk şampiyonluğunu kazanmak için neredeyse her şeyi yaptığı bir sezonda Lue'nun büyük resmi gören ve herhangi bir gecede yine de büyük bir rol oynayabileceklerini anlayan oyunculara ihtiyacı var.

“Bir oyuncu olarak her zaman daha iyi olmak istersiniz, her zaman kendinize hedefler koymak istersiniz ve sonra şampiyonluğu kazanmanın bir yolunu bulmaya çalışan harika bir takımla uğraşırken bazen işler yolunda gitmez. öyle yapmaları gerekiyordu,” dedi Lue. “Peki sen Mann'dan daha iyi bir hücum oyuncusu musun yoksa evet öylesin. Ama daha uygun mu?

“İşte bu en büyük şey. Norm'un geçen yıl play-off maçında 42 sayı attığını biliyoruz. Onun sinirlenebileceğini ve basket atabildiğini biliyoruz, bu yüzden bunlar onun sinirlenemeyeceği şeyler, özellikle de bir şampiyonluk kazanmaya çalışırken.”

Powell gibi oyuna fiziksel ve zihinsel açıdan bilinçli yaklaşan biri için bile ilerleme her zaman doğrusal olmuyor. Aralık ayı başlarında ekip Sacramento ve San Francisco gezisinden döndükten sonra Lue, Powell'ın sürüklendiğini fark etti ve ofisinde konuşmak istedi.

Lue, mesajını hatırlaması istendiğinde, “Bir adam seni pas attığında hayal kırıklığına uğramazsın” dedi. “Şut alamadığınızda hayal kırıklığına uğrayamazsınız; farklı fırsatlar ve farklı şeyler için farklı geceler olacak ve bu yüzden kaç kişiyi kaçırıyorsunuz diye yedek kulübesine gelip öfkelenemezsiniz? Kimsenin bunu bilerek yapmadığını söyledim. Ben de dedim ki, Bu yüzden bunun seni yoldan çıkarmasına ve oyunun dışına çıkmasına izin veremezsin.

“Konuşmamızın ardından maçtan önce ofise geldi ve şöyle dedi: 'Dostum, T. Lue, teşekkür ederim. Buna ihtiyacım vardı.'”

Powell koçluk yapılabileceği için kendisiyle gurur duyuyor. Yine de bu sezonki en etkili sohbetleri, neyi kontrol edip neyi kontrol edemediğini belirlemek için kendisiyle yaptığı günlük kontroller, kendi deyimiyle “içsel çalışması” oldu. Bazı günlerin muhteşem olduğunu anlıyor. Bazıları öğütme gerektirir. Herhangi bir durumun işe yaraması için kendini daha donanımlı hissediyor.