Celtics, Clippers’ı baştan sona ve derinden mağlup etti

Birumut

New member
Cumartesi öğleden sonra orta sahada mikrofonla duran Clippers kanat oyuncusu Terance Mann, doğaçlama yaparak taraftarlara takımın alışılagelmiş tatil adresini vermeye başladı.

Mann, alay ve tezahüratların bir karışımını yaparak, “Burada çok fazla yeşil var” dedi. “Bundan hoşlanmadım.”

Clippers’ın 145-108’lik yenilgisi sırasında sonraki iki saatten fazla süre boyunca sahada da her şey yeşildi.

Bu sezon Clippers’ın en fazla sayı atmasına izin verilirken, takım tarihinde en çok izin verilen ise Boston’un 53 üçlük denemesi oldu.

Celtics ribaundlarda 17 sayı gerideydi, serbest atış sayısını neredeyse iki katına çıkardı (28’e 15), ikinci şans sayılarını neredeyse üçe katladı (23’e 8) ve daha az top kaybı yaptı (9’dan 10’a).

Clippers (17-12) başka dezavantajlara da işaret etmiş olabilir. Bir gün daha az dinlenme süreleri vardı. Tıpkı Clippers’ın dokuz maçlık galibiyet serisine son veren Perşembe günü Oklahoma City’deki mağlubiyette olduğu gibi, Kawhi Leonard da teknik direktör Tyronn Lue’nun bir kez daha “günden güne” olarak sınıflandırdığı kalça travması nedeniyle oynamadı.

Boston (22-6) üçüncü çeyreğin sonlarına doğru 30 sayı öndeyken, her iki takım da yedek kulübelerini boşaltmadan çok önce, kilit başlangıç oyuncusu Kristaps Porzingis’i kaçırmasına rağmen, hangi takımın konferansın klasiği olduğuna ve hangisinin hala daha iyi olduğuna dair çok az şüphe vardı. böyle bir sohbete girmek için yapılması gerekenler.

“Maçtan sonra takımımıza, bu son iki maçta, son üç dört hafta boyunca yaptıklarımızı ve yaptıklarımızı yıldırmasına izin vermememiz gerektiğini söyledik.”

Clippers’ın pivotu Ivica Zubac, Celtics’in forveti Jayson Tatum’un cumartesi öğleden sonra ikinci yarıda gol atmasını engellemeye çalışıyor.

(Eric Thayer / Associated Press)

21 sayıyla takım rekoru kıran Paul George ve 16 sayı ve 10 ribauntla pivot Ivica Zubac, art arda aldıkları mağlubiyetlerin önceki dokuz galibiyetlerindeki ilerlemeyi bozmadığına inanarak Lue’nun oyun sonrası mesajına katıldıklarını söyledi.

Zubac, “Biz bundan daha iyi bir takımız, hepsi bu.” dedi.

George, “Harika bir noktadayız, iki mağlubiyetin ardından dokuz galibiyet aldık” dedi. “… NBA’in en iyi iki takımıyla oynadık. Gittiğimiz ve ulaşmaya çalıştığımız yerden sapmıyor.”

Celtics, Boston’un üç sayılık atış denemelerinde NBA’e liderlik ettiğini açıkça belirten bir gözlem raporuna rağmen, 53 üç sayılık atıştan 25’ini attı. Boston, topu yukarı ittikten sonra geçiş sırasında defalarca açık üçlükler attı ve Clippers çoğu zaman başarısızlıkla da olsa adamını bulmaya çalıştı.

Zubac, “Herkes kendine uygun birini bulmaya çalışıyor ama geçişte rakibiniz kim olursa olsun yanınızdaki adamı almanız gerekiyor,” dedi. “Adamınızın nerede koştuğuna bakamazsınız ve eğer sahanın diğer tarafındaysanız, ona bakıp oraya gidemezsiniz; sana en yakın olan adamla kalmalısın. Sanırım bu sadece açık bakışların bizi çok incittiğini düşünüyorum.

Bu arada Clippers yayın içinde 55 şut attı; bu eşitsizlik onların geri dönüş girişimlerini bir matematik problemine dönüştürdü.

Lue, “Üçlü atacaklarını biliyorduk” dedi. “Savunmada iyi bir iş yapamadık. Veya bu bakımdan saldırgan bir şekilde.

James Harden 14 sayı ve 9 asistle oynadı. Yedek pivot Daniel Theis 15 sayı, guard Russell Westbrook ise yedek kulübesinden 12 sayı kaydetti. Ancak Leonard’ın yerine başlayan Amir Coffey ve Mann gibi tamamlayıcı golcüler, Boston onları bir pivotla korumaya yönelik savunma kırışıklıklarını ortaya çıkardığında takımın galibiyet serisini canlı tutmaya yardımcı olan türden hücum takviyeleri sağlamakta zorlandı. Mann 10 şutunun tamamını kaçırırken, Coffey üç .

Lue, “Bazı şeyleri farklı yaptılar, merkezlerini guardlara verdiler ve birçok farklı şeyi değiştirebildiler ve biz buna hazır değildik” dedi. Şöyle ekledi: “Benim için iyi bir öğrenme deneyimiydi. O zaman bir dahaki sefere hazır olacağız.”

Jayson Tatum 30 sayı, Jaylen Brown ise 24 sayı atarken, dördüncü çeyrekte her iki takımda da az sayıda ilk beşte yer aldı. Celtics guardı Derrick White, 18 sayıyla son üç şutu bloklayarak neden ligin en iyi savunmacılarından biri olduğunu gösterdi.

6 Aralık’tan bu yana ilk çeyrekte en az sayıyı attıktan hemen sonra geriden oynayan Clippers’ın açığı, kendi hakimiyetini genişletmek veya Boston’unkileri bitirmek için ribaund almakta zorlanmaya devam ederek çeyrekte hızlı bir şekilde 16 sayıya yükseldi. Clippers ikinci şans fırsatıyla ilk sayılarını atmadan önce, Boston zaten 10 sayıya sahipti. Maçın ilk sekiz hücum ribauntunun yedisi Boston’a gitti.

Sonra Tatum meselesi vardı. İlk çeyrekte çaylak forvet Kobe Brown’u geçerek üç maçta ilk gerçek rotasyon dakikalarını oynadı ve ilk çeyrekte tek elle sert bir smaç yaptı, ardından ikinci çeyrekte Brown’a dört sayılık oyun kazandırdı. Takım arkadaşı Norman Powell, Tatum’un geri adım atmasını savunmak hakkında konuşmak için mola sırasında Brown’ı kenara çekti.

Tatum ilk yarıda 21 sayı kaydetti. Clippers’ın cimri savunması neredeyse bir ay boyunca 40 sayılık çeyreğe izin vermeden geçmişti; Cumartesi günü bu, üst üste ikinci maçta da yaşandı.

Yine de Tatum’un büyük yarıyı ateşleyen yüksek hacimli üç sayılık atışlar (sekiz üçlük denemesi ve beş atış) sıra dışı değildi. Bu sezon takımlar her maçta ortalama 34,9 üçlük atıyor ve bunların 12,8’ini atıyor; Celtics bu işaretleri gölgede bıraktı ya da geçmeye yaklaştı devre arasıİlk 33 üçlükten 15’ini atarak. Ve Celtics, üçüncü çeyreğin sonunda üç sayılık atışlarda lig lideri sezon ortalamasına ulaştı.